close
تبلیغات در اینترنت
اوقات فراغت دانش آموزان

جستجوگر پیشرفته


موضوع : متفرقه ,

اوقات فراغت

غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان و برنامه ريزي صحيح، اصولي و هدفمند براي هدايت رفتاري و شكوفا كردن استعدادهاي خدادادي اين عزيزان از مهمترين اركان فلسفه وجودي نظام تعليم و تربيت است فضاي مدرسه هر چند هم از امکانات پرورش و مربيان کار آمد برخوردار باشد به تنهايي نميتواند سکوي نيازهاي رواني و تربيتي کودکان، نوجوانان و جوانان باشد

 

دانش آموزان همواره ساعاتي را در مدرسه به تحصيل علم مي پردازند و بخش ديگري از اوقات خود را در خانه و والدين مي گذرانند زمان ديگري نيز وجود دارد که سازندگي و يا بهم ريختن شخصيت آنان نقش چشمگيري دارد و آن زماني است که دانش آموزان همواره ساعاتي را نه در مدرسه و نه در خانه اند و به اصطلاح در اوقات فراغت خود بسر مي برند لذا در مقوله کردن و غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان هميشه سؤالاتي نظير غني سازي اوقات در کجا، چگونه و زير نظر چه کساني و با استفاده از کدام امکانات و بر اساس چه بر نامه اي و چه مصالحي... به ذهن والدين گرامي و افراد مختلف جامعه 

خطور مي کند و همواره يافتن پاسخ براي اينگونه سؤالات کار آساني نیست

 

در تابستان مدرسه تعطیل می شود اما تربيت تعطيل نمي شود با وجود اوقات فراغت در ايام تابستان و دوران طلايي دانش آموزان را با برنامه ريزي نهايي مناسب و با ارائه برنامه هاي مختلف از جمله:

فرهنگي، ورزشي، مهارتي، اردويي، هنري، بهداشتي و غيره  پر بار نمود. ضرورت انجام اينکار در عرصه کنوني با نگاهي به تهاجم همه جانبه فرهنگي دشمن و بالابودن جمعيت جوان پويا و با نشاط جامعه بسيار ملموس و محسوس مي باشد در اين راستا همانگونه که اشاره شد مي توان با برنامه هاي متنوع و انجام فعاليت هاي مختلف به روش کلاسيک و غير کلاسيک از قبيل برگزاري اردو، بازديد مسابقات، نمايش فيلم، اجراي جنگ شادي، مطالعه و تحقيق، کتابخاني و مهارت هاي فني الکتريکي و با استفاده از توان فکري و اجرايي و امکانات آموزشي و تربيتي موجود در آموزش و پرورش مساعدت هاي برون بخشي و جلب مشارکتهاي دانش آموزان و اولياء گرامي آنان به طور نسبتا گسترده نسبت به تشکيل مراکز فعاليت هاي تابستاني در سطح مدارس و کانون ها اقدام نمود

 

روشهای گذراندن اوقات فراغت برای دانش آموزان

 

پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان در فصل تابستان گاه به معضلى جدى براى والدین تبدیل مى شود. اگر از اوقات فراغت تابستان به خوبى استفاده شود مى تواند به دورانى اثرگذار و حتی نقطه عطفی در زندگى دانش آموزان تبدیل شود ولى همیشه چنین اتفاقى رخ نمى دهد.

در شهرها مشکل پر کردن اوقات فراغت بیشتر به چشم می آید. تا نیمه شب پاى تلویزیون نشستن، ساعت ها ور رفتن بى هدف با رایانه، صبح ها تا دیر وقت خوابیدن و بخش عمده روز را با کسالت سپرى کردن شیوه ای رایج در نحوه گذران اوقات فراغت دانش آموزان در شهرهاست.

بعضى از نوجوانان بخصوص نوجوانان پسر هم گروههایى تشکیل مى دهند و وقتى راهى مناسب براى گذران اوقات فراغت پیدا نمى کنند، براى والدین مایه نگرانى مى شوند. چون ممکن است اوقات فراغتشان را با دست زدن به اعمال نابهنجار و حتى بزهکارى پر کنند.

بسیاری از دانش آموزان، اوقات فراغت به ویژه تعطیلات تابستان را دوره استراحت مطلق می دانند. آنها این دوران را زمانى براى فرار از فشار مدرسه تلقى مى کنند و فکر می کنند که باید صرفاً به استراحت بپردازند. این در حالی است که به تجربه ثابت شده در صورتی که آموزش هایی به شکل سرگرم کننده برای دانش آموزان تدارک دیده شود اوقات فراغت می تواند نقطه عطفی در زندگی دانش آموزان باشد و حتی آینده آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

 

به این ترتیب اگر برنامه هاى آموزشى جالبى برای دانش آموزان تدارک دیده شود اوقات فراغت آنها از حالت کسالت بار خارج مى شود و به جای این که بچه ها از سر بیکارى به رفتارهاى نابهنجار روی آورند مهارتهایی مى آموزند و هم خود را سرگرم مى کنند و هم امکان اشتغال پیدا مى کنند. در غیر این صورت، اوقات فراغت نتیجه مثبتى به همراه نمى آورد. بنابراین والدین لازم است در برنامه ریزی هایی که انجام می دهند علاقه فرزندانشان را نیز در نظر داشته باشند.

بچه ها به خاطر فشاری که در دوران مدرسه به آنها می آید دایم منتظر آمدن فصل تابستانند و فکر می کنند که نباید در تابستان کاری انجام دهند. در این شرایط والدین برای بچه هایشان برنامه هایی تدارک می بینند که عمده آنها شرکت در کلاس های آموزشی است. بسیاری از دانش آموزان به این دلیل به این کلاس ها مى روند که والدین به آنها فشار می آورند. به این ترتیب در بسیارى از مواقع برنامه هاى والدین براى اوقات فراغت بچه ها برای آنها حالت تکلیف پیدامى کند و نتیجه چندانی ببار نمی آورد.

 

گاهی والدین برای ثبت نام بچه ها در کلاسهای مختلف با هم مسابقه می گذراند و اتفاقاً شرکت بچه ها در کلاس های هنری و ورزشی و …برای آنها هزینه زیادی هم به همراه می آورد. اما این آموزش ها غالباً تداوم نمی یابد و در نتیجه بچه ها از آنها چندان سودی نمی برند. ضمن این که در بسیاری از مواقع چنان که گفته شد به حالت تکلیف در آنها شرکت می کنند.

البته فرستادن بچه ها به کلاس های آموزشی بد نیست. اما نباید با زور و اصرار آنها را به کلاس های آموزشی فرستاد. بلکه مى توان براساس علاقه بچه ها برای آنها برنامه ریزی کرد. درواقع بچه ها نباید احساس کنند که به اجبار باید در کلاس ها شرکت کنند. حتماً هم لزومی ندارد بچه ها را به کلاس های رایج نظیر نقاشی بفرستیم. بلکه می توانیم آنها را به کلاس هایی بفرستیم که مهارت هایی مثل مکانیکی، نجاری، خیاطى، آرایشگرى یا گل سازى و …را در آنها بیاموزند.

 

در کشور ما هم برخی از ارگان ها امکاناتی دارند که می توانند آنها را در طول تابستان در اختیار بچه ها قرار دهند. به عنوان مثال می توان ترتیبی داد که در مناطق فقیرنشین بچه ها با کارت های دانش آموزی از امکانات ورزشی و سرگرمی و آموزشی دولتی به طور مجانی یا با هزینه اندک استفاده کنند. یا می توان بخشی از هزینه شرکت بچه های فقیر در کلاسها یا مکانهای تفریحی و ورزشی را تأمین کرد و بر نحوه خرج آن هم نظارت کرد.

 

وقتی تماشای تلویزیون تنها سرگرمی بچه ها در اوقات فراغت می شود

فیلم ها و مجموعه هاى تلویزیونى موردعلاقه بچه ها است به خصوص فیلم هاى اکشن جذابیت و کشش زیادى براى نوجوانان دارد. درحالى که کارشناسان مى گویند هرچند که فیلم هاى اکشن مى تواند موجب تخلیه روانى همه افراد شود، ولى وقتى زمینه مهیا باشد، به افزایش خشونت و الگوبردارى از رفتارهاى خشن مى انجامد. عده اى از بچه ها هم انرژى زیادى دارند و مى خواهند این انرژى را تخلیه کنند و بهترین روش تخلیه انرژى را در زد و خوردى که از فیلم های خشن یاد گرفته اند، مى بینند.

درحالى که اگر از بسیاری از خانواده ها بپرسید بچه هایشان اوقات فراغت شان را چگونه می گذرانند مى گویند که تا آخر شب فیلم مى بینند یا بیشتر وقتشان را پای رایانه سپری می کنند.

برخی از والدین حتی برای از سرباز کردن بچه ها این کار را تشدید می کنند. آنها اگر فیلمی مشهور شده باشد آن را تهیه می کنند و بچه هایشان را تنها می گذارند تا این فیلم ها را تماشا کنند، بدون این که بدانند در این فیلم ها چه چیزهایی هست و چه قدر روی بچه ها اثر می گذارد. یا حتی بدون اطلاع کافی اجازه می دهند که بچه ها بازی های رایانه ای نامناسبی تهیه کنند و به راحتی خشونت را تمرین کنند. نتیجه این که زمینه پرخاشگری در آنها تقویت می شود.

به هر حال اوقات فراغت زمانی است که فرد در آن به فعالیت خاصی مشغول نیست. بسیاری از ما برای این اوقات برنامه ریزی نمی کنیم و این در مورد اوقات فراغت دوره تابستان بچه هایمان هم صادق است. در حالی که با برنامه ریزی برای این دوره می توان به بچه ها کمک کرد تا خودشان و استعدادها و علایقشان را کشف کنند مهارتهایی بیاموزند و حتی شیوه هایی برای برقراری مناسبات اجتماعی بهتر با والدین، دوستان و … را تمرین کنند.

بر عکس اگر برنامه مناسبى براى اوقات فراغت بچه ها تدارک دیده نشود از یک طرف کسالت و از سوی دیگر خشونت و رفتارهاى نابهنجار به سرعت میان برخی از آنها جا باز مى کند. بنابراین بسیاری از والدین لازم است که این ایده را که اوقات فراغت چیزی زاید است را کنار بگذارند. طبیعى است که اگر براى اوقات فراغت بچه ها هدف گذارى نکنیم واقعاً هم اوقات فراغت زاید به نظر مى رسد و والدین از خدا مى خواهند که تابستان هرچه زودتر به پایان برسد.

اهداف:

غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان

استمرار فعاليتهاي تربيتي و پرورشي در ايام تابستان

ارتقاء بينشي ديني اعتقادي و اجتماعي و مهارت هاي فني و هنري ... دانش آموزان

تقويت روحيه خود باروري و مسئوليت پذيري دانش آموزان

تامين سلامت جسمي و روحي دانش آموزان با شرکت در برنامه هاي شاد و آموزنده

ايجاد بستر مناسب براي پرورش استعدادها و خلاقيت ذاتي دانش آموزان

استفاده از نيروي دانش آموزان دز زندگي

ارتقا سطح علمي و آگاهي دانش آموزان و بالا بردن و تقويت توانمندي هاي دانش آموزان

پاسخ به نياز روز افزون دانش آموزان به اطلاعات علمي و ايجاد انگيزه براي فعاليت بيشتر.

اگر در زمان فراغتش فاقد هر گونه برنامه مشخص باشد زمان به بطالت بگذرد آن را خلاء فراغت مي نامند اما اگر بخشي از زمان فراغت با يک برنامه همراه باشد به ان زمان فعال فراغت می گویند

 

منبع bomi.mui.ac.irامتیاز :

برچسب ها : تعطیلات تابستان , پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان , سه ماه تابستان , فراغت , مسابقات ورزشی , اردوهای تابستانی , مسابقات فرهنگی هنری , برنامه ریزی صحیح , تماشای تلویزیون , سینما , بهترین فیلم های سینما و تلویزیون ,
اوقات فراغت دانش آموزان نوشته شده در جمعه 14 خرداد 1395 ساعت 23:49

مطالب مرتبطارسال نظر برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به moalleman می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .