close
تبلیغات در اینترنت
چگونه قران حفظ کنیم؟

جستجوگر پیشرفته


موضوع : رنگارنگ , اطلاعات عمومی , دینی.مذهبی , سوره های قران ,

روش حفظ قرآن

حفظ ديداري بهترين روش براي حفظ قرآن است. حفظ شنيداري و اشاره‌اي دو نوع ديگر حفظ هستند كه عموميت حفظ ديداري را ندارند و توصيه نمي‌شوند. حفظ قرآن با روش ديداري به دو طریق محقّق مي‌شود:

 نخست اینکه فرد كل مقطع مورد نظر براي حفظ (براي مثال صفحه اول جزء 30) را چندين بار از ابتدا تا انتها از رو مي‌خواند و البته اين خواندن را با نيت حفظ كردن و همراه با دقت بر الفاظ آيات و محل قرار گرفتن هر آیه انجام می‌دهد.

طریقه دیگر این است که فرد به جاي خواندن مكرر كل مقطع و حفظ يكباره آن، به خواندن و حفظ كردن تك‌تك آيات مي‌پردازد و سپس با كنار هم قرار دادن آنها ، كل مقطع را حفظ مي‌نمايد.

تجربه نشان داده كه حفظ به طریقه دوم زمان كمتري مي‌گيرد و از طرفي كيفيت كار نيز در اين روش مطلوب‌تر است. از اين‌رو بهتر است براي حفظ قرآن از روش دوم استفاده كنيم.هر چند به استعداد و... شخص ربط دارد

 

بهترین روش حفظ قرآن و تثبیت آن در ذهن ها چیست؟

 بهترین روشی که برای حفظ صحیح قرآن وجود دارد با رعایت نکات زیر تحقق می یابد:

نکات ضروری قبل از شروع به حفظ قرآن

1ـ نیّت، باید دوستی با خدا و آشنایی بیش تر با قرآن باشد و هنگام حفظ قرآن بهتر است با وضو و طهارت و رو به قبله باشیم.

2ـ حفظ اگر از کودکی و نوجوانی شروع شود ، بسیار سریع تر به نتیجه خواهید رسید از همان اول 

باید تصمیم بر این کار جدّی باشد و حفظ از اسامی سوره ها آغاز گردد.

3ـ برای حفظ باید نشاط و آمادگی داشت و در غیر اینصورت، از حفظ قرآن پرهیز شود باید ساعات مشخصی از روز را برای اینکار در نظر گرفت و اگر یک روز از حفظ قرآن باز ماند روز بعد باید جبران شود. زمان حفظ بهتر است اول صبح و شب ، قبل از استراحت باشد.

4ـ برای تمرکز حواس باید در مکان ثابت و ساده ای که دارای سکوت و آرامش و هوای سالم باشد، مشغول حفظ شد.

5ـ برای باید روش ترتیل را آموخت چون به کارگیری آهنگهای ترتیلی حفظ را راحتتر می گرداند.

6ـ هر چه تسلط به روان خوانی صحیح ، تجوید و دستور زبان عربی بیشتر باشد، بهتر و زودتر می توان قرآن را حفظ کرد همچنین گوش فرادادن به نوار ترتیل برای اینکار بسیار مفید و مؤثر است.

7ـ خواندن دعاهای وارد شده و کمک خواستن از خدا اثر زیادی در آسان شدن حفظ و فهم قرآن دارد.

8ـ باید برای اینکار یکی از دوستان را انتخاب کنید تا بتوانید ساعاتی از روز را با هم سپری کرده و با یکدیگر تمرین نمایید.

 حافظ قرآن باید از پیروی و تقلید از دیگران پرهیز کند زیرا تجربه نشان داده است که عمرِ تقلید کوتاه است و نمی توان بر آن پایدار ماند. البته این به معنای کنار گذاشتن تجربه ی دیگران نیست بلکه منظور یافتن راهی مناسب با قابلیت و استعداد خود است.

نکات ضروری در هنگام حفظ

1ـ حفظ قرآن را باید با روزی نیم ساعت و با آیات کوتاه شروع کرد و پس از گذشتِ حدود 20 روز مرور آن را افزایش داد.

2ـ حفظ قرآن نیازمند تکرار بسیار زیاد است پس نباید تمرین مداوم را فراموش کرد و بهتر است که حفظ در زمان های مختلف انجام شود. (مثلاً نیم ساعت صبح و نیم ساعت شب قبل از استراحت).

3ـ حفظ قرآن با مباحثه ی دو نفری، بهتر و سریعتر انجام می پذیرد به این شکل که ابتدا یک نفر آیه یا قسمتی از آن را بخواند و نفر دیگر قسمت بعد را بخواند.

4ـ برخی آیات قرآن با یک بار و برخی با دو بار و برخی با چند مرتبه خواندن حفظ می شوند از این رو نباید همه ی آیات را یکسان شمرد.

5ـ برای حفظ قرآن نخست باید آیه ی اولِ هر سوره را حفظ کرد سپس به سراغ آیه ی بعد رفت و آن را حفظ کرد، بعد از آن هر دو آیه را با هم حفظ خواند، آن گاه آیه ی سوم و سپس هر سه آیه را از حفظ خواند و به همین ترتیب، آیات بعدی را باید حفظ کرد تا یک صفحه تمام شود؛ آن گاه یکایک صفحه های بعد را باید مانند صفحه ی اول حفظ کرد تا یک سوره به اتمام برسد. توجه به این نکته لازم است که تا یک قسمت خوب حفظ نشده، نباید به سراغ قسمت دیگر رفت. شماره آیات نیز هم زمان با حفظ آیه باید حفظ شوند.

6ـ در حفظ آیاتی که شبیه هم هستند، باید دقت بیش تری شود و تکرار و تمرین زیادتر نمود.

7ـ در تمرین آیات حفظ شده خواندن باید به ترتیب و سلسله وار و جزء به جزء باشد نه بصورت پراکنده و متفرق.

8ـ تحت فشار گذاشتن ذهن به اینصورت که یکباره معلومات زیادی بر آن عرضه کنند، باعث ملامت و ناراحتی می شود و چه بسا در نهایت، منجر به کنار گذاشتن حفظ شود. این کار گرچه ممکن است برای مدتی کوتاه موفقیت آمیز باشد، ولی مضّر است و باید دانست کم و خوب حفظ کردن بهتر از زیاد و بی توجه حفظ کردن است.

شرایط عمومی حفظ کردن

1ـ در طول مدت حفظ باید از یک قرآن استفاده کرد، با اندازه ی متوسط و خطی زیبا (اگر خط عثمان طه باشد بهتر است).

2ـ قبل از حفظ، نام سوره ی مورد نظر را از میان که 114 سوره باید بخاطر سپرد سپس به حفظ سوره اقدام کرد.

3ـ سوره ی بقره به علت طولانی بودنش برای مبتدیان مناسب نیست بلکه بهتر است از جزء 30 قرآن شروع شود.

4ـ تکرار آیات حفظ شده برای دیگران جهت جلوگیری از اشتباهات احتمالی بسیار مفید است زیرا صحیح خواندن، مقدّم بر حفظ است.

5ـ گوش دادن به نوار ترتیل قاریان معروف حافظ را در تسلط یافتن بر قواعد تجوید یاری کرده و در مسیر حفظ کمک می کند.

6ـ در تمرین و تکرار آیات، نباید از قرآن زیاد استفاده شود بلکه بعد از چند بار خواندن یک آیه از روی قرآن، باید آیه از حفظ تکرار شود و هرگاه قسمتی از آن فراموش شد باید از ذهن کمک گرفت و در صورتی که به یاد نیامد به قرآن مراجعه شود.

7ـ بعد از حفظ یک سوره، مدت زمانی که صرف حفظ قرآن می شود باید دو قسمت شود: یک قسمت برای حفظ آیات جدید و یک قسمت برای تکرار آیات حفظ شده.

8ـ یکی از روشهای حفظ قرآن، نوشتن با دقت و سپردنِ به ذهن است و به همین دلیل امام صادق-علیه السلام- فرموده اند: بنویسید! زیرا تا ننویسید حفظ نخواهید شد.

 

مواردی که باید از آنها دوری کرد

1ـ نا امیدی: هیچگاه نباید ناامید شد و باید دانست که با پشتکار و اراده ی قوی است که عده ای توانسته اند به مقامهای بالا برسند و حافظ قرآن شوند.

2ـ نباید در حفظ قرآن عجله کرد زیرا نگهداری محفوظات قرآنی، مشکلتر از حفظ قرآن است و این نیاز به پشتکار و استمرار دارد.

3ـ نباید در انتظار تشویق دیگران بود بلکه باید حفظ قرآن فقط برای رضای خدا و انس با قرآن باشد.

4ـ حافظ قرآن باید از پیروی و تقلید از دیگران پرهیز کند زیرا تجربه نشان داده است که عمرِ تقلید کوتاه است و نمیتوان بر آن پایدار ماند البته این به معنای کنار گذاشتن تجربه ی دیگران نیست بلکه منظور یافتن راهی مناسب با قابلیت و استعداد خود است.

 

راههای باقی ماندن محفوظات و فراموش نکردن آنها

برای این امر دو روش وجود دارد:

روش اول، روش فردی؛ به این صورت که هر هفته یک ختم قرآن شود و حافظین قرآن در قدیم این کار را می کردند تا محفوظات خود را فراموش نکنند. توضیح مطلب این که روز شنبه از اول قرآن تا سوره ی مائده؛ یکشنبه از سوره ی مائده تا یونس؛ دوشنبه، از یونس تا اسراء؛ سه شنبه از اسراء تا شعراء؛ چهار شنبه از شعراء تا صافات پنج شنبه از صافات تا ق و جمعه از سوره ی ق تا آخر قرآن.

روش دوم: روش جمعی؛ به این صورت که دو نفر حافظ قرآن هر روز در ساعاتی معین آن چه که از قرآن حفظ کرده اند را برای یک دیگر بخوانند و آن ها را تکرار کنند. در این روش، هم اشتباهات احتمالی برطرف می شود و هم آیات حفظ شده کاملا در ذهن باقی می مانند.

بهترین مترجم قرآن چه کسی است و خط آن کدام است؟

بهترین مترجم قرآن کسی است که دارای چهار شرط زیر باشد.

1ـ کاملا به نکات ظریف و دقیق هر دو (زبان اصلی و ترجمه) مسلط باشد.

2ـ به اسلوب ها و ویژگیهای هر دو زبان آگاهی کامل داشته باشد.

3ـ ترجمه را به همه ی معانی اصلی و مقاصد مربوط به متن به نحو مطمئنی ایفا نماید.

4ـ ترجمه را چنان نیکو ادا نماید که مستقل و بی نیاز از متن باشد بگونه ای که اگر کسی فقط ترجمه را مطالعه کند نیاز به مراجعه به متن پیدا نکند.امتیاز :

برچسب ها : روشهای حفظ قران , روش حفظ قران مجید , آموزش پرورش , بیرجند , مدارس ابتدایی و متوسطه , چگونه قران حفظ کنیم , اموزش قران , قران در مدارس , بهترین ترجمه , حفظ دیداری , وضو و طهارت , روان خوانی قران , قرائت قران مجید , کلام الله ,
چگونه قران حفظ کنیم؟ نوشته شده در دوشنبه 28 تير 1395 ساعت 13:58

مطالب مرتبطارسال نظر برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به moalleman می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .