جستجوگر پیشرفته


موضوع : متفرقه , شهرستان سربیشه , شهر مود ,

 

قالیـــــبافی

مود واقع در 38 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند از دیگر مناطق معتبر و شناخته شده قالیبافی نه تنها در بیرجند بلکه در جنوب خراسان می باشد. کیفیت و نوع مرغوب قالیهای مود در سالهای گذشته شهرت جهانی را نه تنها برای خود بلکه برای شهر بیرجند بدنبال داشته است. عده ای عقیده دارند که اولین بار جهت ایجاد کارگاههای قالیبافی استادکاری از درخش به این روستا آورده شده و لذا از لحاظ قدمت و سابقه بافت، پس از روستای درخش قرار دارد.

اما آنچه که در حال حاضر و با مشاهده سبک دارهای قالی در این منطقه توجه هر بیننده را بخود جلب می نماید، شباهت کامل دستگاههای قدیمی قالیبافی منطقه بیرجند با دستگاههای قدیمی قالیبافی استان کرمان است. روش چله کشی فارسی و شیوه نصب آن بر روی دار قالی و همچنین شکل و نحوه کار دارهای قالی در تمامی موارد منطبق با نوع دارهای کرمانی است. از لحاظ شکل ظاهری، برخی از دارها فاقد قسمتهای راست رو و چپ رو هستند و صرفاً از دو بخش سر دار و زیر دار تشکیل شده اند. این قبیل دارهای قالی به کرات در مناطق مختلف استان کرمان مشاهده شده است.

 اما شهرت و آوازه بسیار زیاد قالیهای مود، باعث گشت بسیاری از دست اندرکاران، خریداران و حتی تجار، فرش بیرجند را با نام مود معرفی نموده و بسیاری از بافته های منطقه بیرجند را به آن نسبت دهند. بعلت فقر اقتصادی قریب به 30 سال است که قالی مود از معیارها و اندازه های واقعی خود فاصله گرفته ولی علیرغم این مسأله هنوز نیز بطور گسترده در تولید قالی منطقه بیرجند دارای اهمیت و اعتبار خاصی است.

استفاده از مواد اولیه نا مرغوب و کاهش نسبی کیفیت قالیهای مود دیر زمانی است که باعث گردیده دیگر مناطق و روستاهای بیرجند گوی سبقت را ربوده و با استفاده از نام مود و اطلاق آن بر بافته های خود بازار قالی بیرجند بویژه روستای مود را زنده نگه دارند و باید اذعان داشت که در این...ادامه مطلب

امتیاز :

برچسب ها : شهرستان سربیشه , شهر مود , بافت فرش در روستاهای حومه مود , رنگریزی سنتی , استفاده از پوست سبز گردو در رنگ کردن و تولید نخ های رنگارنگ , آموزش قالیبافی , دستجرد مود , فرش در خراسان جنوبی , تولید و صادرات فرش های نفیس دستباف ,
قالی بافی در مود،دستجرد و روستاهای اطراف نوشته شده در 26 / 09 / 1391 ساعت 22:25


مطالب تصادفی
تاریخ مدنی پنجم
داستان دانه ني
آغاز طرح 33 روزه قران
تودیع معارفه مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند
دانلود فونت های زیبای فارسی و روش نصب انها
خصوصیات دانش آموزان ابتدایی
بحث گروهى
تربیت بدنی در مدارس
سنجش و اندازه گیری درقرآن
تغذیه و گوارش
طرح درس کامل علوم تجربی پایه پنجم
دعوتنامه
زندگينامه دكتر حسابي
بافت ماهیچه ای
دانلود سوره های قران
برنامه هفتگی در سه وضعیت سفید زرد و قرمز
طرح جابر
پروژه آزمایش
محتوای آموزشی پایه ششم
زندگی
طرح درس تربیت بدنی
آفیس 2013
کینه و دشمنی
رضایتنامه کلاس های فوق العاده
ترفندهای ضرب ذهنی
آزمون الکترونیکی
کسر بسازید
چرا پرندگان تخم گذارند؟
کتابهای پوستی قدیمی
کد دستوری بسته های اینترنت تلفن همراه
پیام وزیر آموزش و پرورش
بهترین باش
المپیاد علمی
نمونه سوال اجتماعی ششم
ماده و تبصره اما پراکنده !!!!
آموزش سامانه سیدا
کرک آفیس
نرم افزار آموزش زبان انگلیسی به کودکان - ریحانه
زندگی به تنهایی یک معلم بزرگ است
شناخت اشکال
لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به moalleman می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .