جستجوگر پیشرفته


موضوع : حافظ شیرازی ,

شمس الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی
(سال و محل تولد: 726 هـ.ق- شیراز ، سال و محل وفات: 791 هـ.ق- شیراز)

نتیجه تصویری برای حافظ شیرازی


شمس الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین  شعرای تاریخ ایران زمین است که تا نام ایران زنده و پا برجاست نام وی نیز جاودان خواهد بود.
با وجود شهرت والای این شاعران گران مایه در خصوص دوران زندگی حافظ بویژه زمان به دنیا آمدن او اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی در حدود سال 726 ه.ق در شهر شیراز به دنیا آمد است.
اطلاعات چندانی از خانواده و اجداد خواجه حافظ در دست نیست و ظاهراً پدرش بهاء الدین نام داشته و در دوره سلطنت اتابکان فارس از اصفهان به شیراز مهاجرت کرده است. شمس الدین از دوران طفولیت به مکتب و مدرسه روی آوردو آموخت سپری نمودن علوم و معلومات معمول زمان خویش به محضر علما و فضلای زادگاهش شتافت و از این بزرگان بویژه قوام الدین عبدا... بهره ها گرفت.
خواجه در دوران جوانی بر تمام علوم مذهبی و ادبی روزگار خود تسلط یافت.

او هنوز دهه بیست زندگی خود را سپری ننموده بود که به یکی از مشاهیر علم و ادب دیار خود تبدیل شد. وی در این دوره علاوه بر اندوخته عمیق علمی و ادبی خود قرآن را نیز کامل از حفظ داشت و از این روی تخلص حافظ بر خود نهاد.دوران جوانی حافظ مصادف بود با افول سلسله محلی اتابکان...ادامه مطلب

امتیاز :

برچسب ها : زندگینامه حافظ شیرازی , اشعار زیبای حافظ شیراز , زندگی نامه شمس الدین محمد ملقب به حافظ , حافظ قران مجید , پادشاهان دوره حافظ , روش زندگی شعرای بزرگ ایران , شعر و دربار پادشاهان،حاکمان شیراز , فال حافظ , آشنایی دانش آموزان با شعرای بزرگ ایران زمین , زندگینامه شاعران،کلاس درس،مدرسه , معلم فردا , معلمان فردا , ادبیان فارسی , شهر شیراز استان فارس , فالنامه حافظ ,
حافظ شیرازی نوشته شده در چهار شنبه 26 / 01 / 1394 ساعت 16:55


لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به moalleman می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .