close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
زکریای رازی

جستجوگر پیشرفته


موضوع : زکریای رازی ,

زندگینامه محمدبن زکریای رازی

 

ابوبكر محمد پسر زكرياي رازي فيلسوف و عالم طبيعي و شيميدان و پزشك بزرگ ايران عالم اسلامي و ملقب به جالينوس المسلمين از مفاخر مشاهير جهان و يكي از نوابغ روزگار قديم است. تولد او در اوايل شعبان سال 251 هجري در ري اتفاق افتاد و در همين شهر به تحصيلات خود در فلسفه و رياضيات و نجوم و ادبيات مبادرت كرد و بعيد نيست كه توجه او به تحصيل علم كيميا نيز در ايام جواني جلب شده باشد.
توجه و اشتغال وي به علم طب بعد از سنين جواني و بنابر قول ابوريحان بيروني پس از مطالعات و تجارب آن استاد در كيميا جلب و عملي شده و نتيجه عارضه پي بوده كه در چشم وي از تجارب كيميا وي پديد آمده بود نوشته اند:
رازي در سي سالگي به بغداد رفت و چون بر بيمارستان مقتدر گذر كرد به طب دلبستگي يافت و به تحصيل اين علم پرداخت و چون در آن چيره دست شد، به ري بازگشت و به خدمت منصوربن اسحاق حاكم ري در آمد و سرپرست بيمارستان ري شد. بعدها به بغداد رفت و رياست بيمارستان مقتدر را بر عهده گرفت و شهرت وي در بغداد به جايي رسيد كه سابقه نداشت.
محل و تاريخ وفات محمد رازي به درستي مشخص نيست، بيروني وفات او را در ماه شعبان سال 313 هجري نوشته و تعداد تأليف هاي وي را بيش از پنجاه و شش كتاب و رساله دانسته است.
از مهمترين آثار او يكي «الحاوي» است كه به نظر از «قانون» ابن سينا مهمتر است. اين كتاب چند قرن مورد مطالعه و مراجعه، بلكه تنها كتاب اصلي درسي طب به شمار مي رفته است. الحاوي دائره المعارفي بوده كه اكنون تمام آن در دست نيست.
محمد رازي اين كتاب را به صورت يادداشتهاي متعددي تهيه كرده بود و بعد از مرگ وي به دستور ابن عميد از روي يادداشتهاي او كتاب را استنساخ و تنظيم كردند. مقدار زيادي از نتايج آزمايشها و مطالعات رازي در اين كتاب جمع است.
اثر ديگر رازي «طب المنصوري» است كه به نام منصور بن اسحاق حاكم ري تأليف و تنظيم شده است. طب المنصوري و برخي از رساله هاي طبي ديگر محمد رازي به زبان لاتيني ترجمه و چاپ شده و مورد استفاده اروپاييان ...ادامه مطلب

امتیاز :

برچسب ها : زندگینامه های دانشمندان بزرگ , کیمیاگران قدیم , اموزش دانش اموزان , دبستان , فیلسوف و شیمیدان , فلسفه , ریاضیات , نجوم , بیمارستان ها , کاشف الکل , کیکیاگری , نظریه اتمی ,
زکریای رازی نوشته شده در یکشنبه 10 آذر 1392 ساعت 23:37


مطالب تصادفی
ورزش و مدرسه
سوالات علوم تجربی کلاس پنجم
دانلود گزارش تخصصی
تغییرات فیزیکی
محتوای آموزشی پایه ششم
الگوی تدریس کاوشگری
ارزشیابی توصیفی
شیوه های خلاق و متنوع در آموزش املاء دانش آموزان
مجموعه سوالات جغرافی
افزایش امنیت سیستم
روش کانفیگ کردن و آموزش تنظیمات مودم
آموزش امنیت و مقابله با نفوذ
کرک ویندوز سون 7
چگونه در کلاس کاغذ PH بسازیم
نمونه سوالات پایه پنجم
ابو علی سینا
محتوای الکترونیکی ریاضی ششم
پیشنهاد
قالی بافی در مود،دستجرد و روستاهای اطراف
آموزش فصول سال در قالب شعر
ضریب هوشی
جهت یابی در روز
بار مثبت و منفی
واحد های اندازه گیری و مقیاس های رایج بین المللی
نمونه طرح درس علوم تجربی پنجم ابتدایی
طرح درس چندپایه
غدیر
تاریخچه زمین
آبدیت ویندوز 10
دانلود بازی های رایانه ای
عاقبت فرعون و فرعونیان
تغییر حالت مواد
هم خانواده
آزمون ورودی مدارس نمونه
انقباض و انبساط
آموزش ورد
محیط
نرم افزار محتواساز نگارا (مخصوص آموزش پرورش)
کد اطلاع از باقیمانده اینترنت همراه
فشار مایعات
لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به moalleman می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .