close
تبلیغات در اینترنت
شیوه نامه اجرایی فراخوان ملی پرسش مهر 19

جستجوگر پیشرفته


موضوع : رنگارنگ , ایین نامه ها ,

معاونت پرورشی و فرهنگی

 اداره كل فرهنگی، هنری اردوها و فضاهای پرورشی

سال تحصیلی 1398-1397

 

باسمه تعالی

شیوه نامه اجرایی فراخوان ملی پرسش مهر 19

 

بر اساس مصوبه شماره 722 مورخ 23/01/1384 شورای عالی آموزش و پرورش با موضوع «تاكید بر استمرار اجرای پرسش مهر » رئیس‌جمهور محترم ،  و با هدف پرورش روحیه مشاركت‌جویی‌، پرسشگری و ایجاد روحیه اعتماد به نفس و خودباوری ، شیوه‌نامه اجرایی نوزدهمین فراخوان ملی پرسش مهر كه در سطح دانش‌آموزان سراسر كشور و مدارس ایرانی در خارج از كشور و فرهنگیان برگزار می‌شود به شرح زیر ابلاغ می‌شود.

لازم است ادارات كل استان‌ها ضمن تشكیل كمیته برگزاری پرسش مهر استان / سرپرستی / شهرستان / منطقه / ناحیه نسبت به اجرای موارد زیر اقدام لازم انجام نمایند.

 

ضوابط و شرایط برگزاری :

موضوع : «پارسال چه مهارت‌هایی را در مدرسه آموختید و امسال چه انتظاراتی در این زمینه دارید؟»

دانش‌آموزان پاسخ دهند که چه کسی و کدام معلم بیشتر به آن‌ها در زمینه مهارت‌آموزی کمک کرد و به نظر آن‌ها کدام مهارت‌ها بیشتر برای آینده زندگی آن‌ها مفید بوده و بکار می‌آید و مهم است؟

مخاطبین :

1-      دانش‌آموزان دختر و پسر همه دوره‌های تحصیلی (بجز دانش‌آموزان دوره اول ابتدایی)

2-      معلمان كلیه دوره‌های تحصیلی

تذكر 1- كلیه معلمان و دانش‌آموزان متوسطه  دوره دوم و دانش‌آموزان متوسطه دوره اول (فقط در

 

رشته سرود همگانی ) از سطح مدرسه تا كشور و سایر مخاطبین تا سطح مدرسه  / منطقه و استان شركت می‌نمایند

تذكر2- مدیران ، معاونین ، مربیان ، مشاوران تربیتی ـ تحصیلی و شغلی نیز مشمول بند 2 می‌باشند

 

عناوین و رشته‌های مسابقه :

1- فرهنگی : ادبی ( سخنوری ، شعر ، داستان كوتاه ) ، رسانه و فضای مجازی ( وب نوشت )

 1. هنری : هنرهای دستی و تجسمی ، گرافیك ( تصویرسازی ، پوستر ، عكاسی ) طراحی ،  نقاشی خوشنویسی ، هنرهای نمایشی و فیلم كوتاه ( فیلم كوتاه مستند ، داستانی ، پویانمایی ) ، نمایشنامه‌نویسی ( ویژه فرهنگیان) ، هنرهای آوایی ( سرود همگانی )

 

فهرست رشته‌های مسابقات ، بر اساس مقاطع تحصیلی / جنسیت و سهمیه هر استان برای ارسال به دبیرخانه كشوری:

 

عناوین و رشته‌ها

دانش‌آموزان

معلمان

توضیحات

دختر

پسر

1

سخنوری

3

3

-

 

2

شعر

4

4

3

 

3

داستان

4

4

3

 

4

وب نوشت

4

4

3

 

5

فیلم كوتاه

4

4

3

 

6

نمایش‌نامه نویسی

-

-

4

 

7

نقاشی

4

4

3

 

8

طراحی

3

3

3

 

9

تصویرسازی

3

3

3

 

10

پوستر

3

3

3

 

11

عكاسی

3

3

3

 

12

خوشنویسی نستعلیق

3

3

3

 

13

خوشنویسی شكسته نستعلیق

3

3

3

 

14

خوشنویسی نسخ

3

3

3

 

15

خوشنویسی ثلث

3

3

3

 

16

نقاشی خط

3

3

3

 

17

سرود همگانی تلفیقی متوسطه دوره اول

1

1

-

 

18

سرود همگانی محلی متوسطه دوره اول

1

1

-

 

19

سرود همگانی تلفیقی متوسطه دوره دوم

1

1

-

 

20

سرود همگانی محلی متوسطه دوره دوم

1

1

-

 

 

جمع هر رشته

54

54

46

 

 

 

جمع آثار ارسالی به دبیرخانه كشوری

154

 

 

                       
 
 • در بخش فرهنگیان،  بهترین آثار هر رشته به ترتیب فضلی (بدون در نظر گرفتن جنسیت و مدرك تحصیلی) به دبیرخانه كشوری ارسال خواهد شد .
 • در بخش دانش‌آموزی، كلیه آثار ارسالی از مقطع متوسطه دوم خواهد بود و فقط در بخش سرود همگانی آثار ویژه متوسطه اول نیز به دبیرخانه كشوری ارسال گردد.
 •  

ضوابط اختصاصی :

 1. تصویر آثار برگزیده تجسمی ( پوستر ، نقاشی و عکس ) و همچنین صفحه اول وب نوشت به صورت عکس یا اسکن به تفکیک با وضوح حداقل dpi 300 و با فرمت tif cmyk بر روی لوح فشـرده و در پوشه مربوط ذخیره و ارسال شود .
 2. آثار در بخش نقاشی و پوستر ، به صورت لوح فشرده و چاپ در قطع A4 ارسال شود .
 3. آثار ، در اندازه‌های ذیل خلق و ارسال شود :

( نقاشی حداقل یك ضلع 50 و حداكثر 150 سانتی‌متر ) ، ( پوستر 70×100 سانتی‌متر ) ، ( تصویرسازی حداقل یك ضلع 30 و حداكثر یك ضلع 50 سانتی‌متر ) ، ( نقاشی‌خط حداكثر 70×50 سانتی متر ) ، (طراحی حداكثر 70×50 سانتی متر ) ، (عكاسی حداكثر 50×35 سانتی متر)

تذکر : ارسال اصل آثار نقاشی به تشخیص پدید آورنده اثر ، بلامانع است .

 1. فایل فیلم کوتاه ( مستند ، داستانی و پویا نمایی ) و فیلم اجرای سرود همگانی نیز با کیفیت صدای مناسب و در قالب mpeg در پوشه مربوطه ذخیره و ارسال شود .
 2. فیلم‌نامه به صورت مکتوب در آلبوم مذکور ارائه شود .
 3. کاربرگ مشخصات فیلم کوتاه بر اساس قالب تشریح شده در شیوه‌نامه مسابقات فرهنگی و هنری دانش‌آموزان  در پوشه صاحب اثر ذخیره شود .
 4. بر روی هر لوح فشرده ، فقط یك فیلم ذخیره شود و موارد ذیل چاپ و یا با خط خوانا نوشته شود :

عنوان فیلم / گرایش فیلم (مستند ، داستانی ، پویانمایی ) / نام و تحصیلات كارگردان / جنسیت / مدت زمان فیلم / نام استان ، شهرستان ، منطقه و ناحیه و نوع آموزشگاه ( عادی ، غیردولتی ، شبانه‌روزی ، شاهد ، هیأت امنایی ، نمونه دولتی ، استعدادهای درخشان ، استثنایی ، عشایری و . . . ) / سال تحصیلی / دوره تحصیلی ( متوسطه دوم ، هنرستان فنی ـ حرفه‌ای ، كارودانش ، نظری و . . . )

تذكر1 : به همراه فیلم فرهنگیان ، یك قطعه عكس + حكم كارگزینی + کاربرگ ویژه درج مشخصات عوامل فیلم و به همراه فیلم دانش‌آموزان ، یك قطعه عكس + كپی كارت دانش‌آموزی + کاربرگ ویژه درج مشخصات عوامل فیلم تحویل شود

تذكر2 : جهت دریافت نمایشنامه‌های فرهنگیان ، هر نمایش در سه نسخه تایپ و متن در قالبword  ، بر روی لوح فشرده درج و برای هر اثر فرهنگیان نمایش‌نامه نویس ، کاربرگ ویژه درج مشخصات الصاق شده و تصویر حكم كارگزینی + یك قطعه عكس نیز ضمیمه شود

 1. متن شعر و ترجمه سرود همگانی ،  یک یا چند قطعه عکس Digital از اجرای صحنه‌ای گروه سرود و یک کاربرگ جدید داوری سرود همگانی تکمیل و تحویل شود .(رشته سرود همگانی در این مسابقات شامل هردو دوره  مقطع متوسطه می‌باشد )
 2. در معرفی مجریان سرود همگانی ، رعایت سقف حداکثر 2 نفر برای هر مدرسه الزامی است ، مشخصات کامل ایشان یکجا در محیط word تایپ و بر روی پوشه مربوط ذخیره و ارسال شود .
 3. آثار مکتوب ( شعر ، داستان ،  نمایشنامه ) علاوه بر چاپ روی کاغذ A4 در سه نسخه ، فایل  pdf و word آن نیز در پوشه مربوط ذخیره و ارسال شود
 4. در مسابقه وب نوشت ، ضمن درج دقیق نشانی الکترونیکی در فایل word ، در پوشه مربوط ذخیره و ارسال شود
 5. قبل از ارسال دیسک سخت ، از ذخیره صحیح هر فایل اطمینان حاصل شود ، بدیهی است مسئولیت هرگونه نقص و خدشه متوجه اداره کل آموزش و پرورش استان / سرپرستی مدارس ایرانی خارج از کشور خواهد بود

 

ضوابط عمومی :

 • ثبت نام مسابقات پرسش مهر19 دانش‌آموزان و فرهنگیان در سامانه همگام از تاریخ 20/07/1397 انجام خواهد شد در صورت عدم آمادگی سیستم سناد یا همگام ( متعاقباً اعلام خواهد شد ) آمار تفكیكی شرکت‌کنندگان در نوزدهمین دوره پرسش مهر ریاست محترم جمهوری ، بر اساس نمونه جدول ارائه شده در تارنمای اداره كل فرهنگی و هنری ، اردوها و فضاهای پرورشی ، را در محیط اكسل تكمیل ، ذخیره و تا تاریخ  20/09/1397 به اداره كل فرهنگی و هنری ، اردوها و فضاهای پرورشی ارسال شود .
 • ارزیابی آثار در سه سطح منطقه ، استان و کشور انجام می­شود . براین اساس کمیته داوری استان از هریک از رشته‌ها به تعداد آمار مندرج در جدول فوق به کمیته اجرایی ستاد مرکزی در تاریخ مقرر ارسال نمایند
 • تعداد آثار دریافتی از استان به دبیرخانه کشوری بر اساس جدول« فهرست رشته های مسابقات ، براساس مقاطع تحصیلی / جنسیت » ، حداکثر 100 اثر می­باشد و تعداد آثار دریافتی از سطح مدارس و مناطق توسط ستاد استان‌ها برنامه‌ریزی و ابلاغ خواهد شد .
 • کلیه دانش‌آموزان و معلمان ، آثار خود را به همراه شناسنامه اثر ممهور به مهر آموزشگاه ، به کمیته اجرایی مستقر در منطقه / شهرستان ارسال نمایند ؛  دبیرخانه مستقر در ادارات فرهنگی و هنری ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های سراسر کشور ، آثار برگزیده را بر اساس جدول زمان‌بندی فرآیند و مراحل برگزاری  به دبیرخانه مستقر در ستاد وزارت متبوع ارسال نمایند.
 • داوری آثار در دبیرخانه مستقر در یكی از کانون‌های فرهنگی تربیتی استان‌ها انجام پذیرفته و سپس آثار برگزیده استان برابر جدول سهمیه‌بندی به دبیرخانه كشوری ارسال خواهد شد
 • کلیه آثار برگزیده مرحله کشوری علاوه بر دریافت جوایز ارزشمند و لوح تقدیر و گواهی‌نامه شرکت در مسابقه، در نمایشگاه جانبی « کنگره ملی نوزدهمین  پرسش مهر ریاست محترم جمهوری » به نمایش گذاشته می‌شوند.
 • جوایز و تقدیرنامه برگزیدگان مرحله کشوری رشته سرود همگانی ، حداکثر به 2 نفر از مجریان فعال درون مدرسه اهدا خواهد شد
 • در رشته فیلم کوتاه ، جوایز و تقدیرنامه صرفاً به کارگردان گروه اهدا خواهد شد
 • آثار مربوط به هنرهای تجسمی ، پس از هر مرحله از مسابقه عودت داده می ­شود
 • فرم‌های داوری و شناسنامه آثار به استناد شیوه نامه مسابقات و جشنواره‌های فرهنگی و هنری دانش‌آموزان به شماره : 10930/500  تاریخ 29/01/1397، مندرج در کتاب « راهكارنامه » می  باشد
 • محتوای كلیه آثار بایستی در یک دیسک سخت قابل حمل ( اكسترنال ) 1 ترابایت به‌انضمام آلبوم (كلربوك) حاوی چاپ سیاه و سفید محتوای مكتوب و نیز چاپ رنگی آثار رنگی، در سه نسخه مجزا و قطع A4 ارسال شود
 • به منظور یكپارچگی و تسهیل در جمع آوری ، تفكیك و داوری آثار ، ضروری است كلیه آثار برابر پوشه بندی مندرج در تارنمای اداره کل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی تكمیل و در دیسک سخت ذخیره سازی شود
 •  

رعایت نكات ذیل الزامی است :

الف ) تكمیل نام پوشه های ارائه شده بویژه ذكر نام استان

ب) در پوشه پایانی كه مختص هر شركت كننده می‌باشد ارائه تصویر اثر، عكس 4×6 پرسنلی صاحب اثر، شناسنامه تخصصی اثر ( برابر نمون برگ مندرج در كتاب راهكارنامه و تصویر مجوز كتبی از صاحب اثر مبنی بر بلامانع بودن استفاده اثر با ذكر پدید آورنده در قالب كتاب ، جزوه و ... ضروری است .

تذكر : درج آخرین حكم كارگزینی همكاران فرهنگی در پوشه مربوط ضروری است

 • جهت تحویل آثار به دبیرخانه كشوری ، حضوریك نفر از كارشناسان فرهنگی ـ هنری استان الزامی است
 • در صورت نیاز به اصل اثر و یا اجرای زنده برگزیدگان ، آمادگی ارسال آثار و یا حضور جهت اجرای زنده را داشته باشند

تذكر مهم : تأكید می شود هیأت محترم داوران استانی ، قبل از داوری ، نسبت به احراز اصالت آثار خلق شده توسط دانش آموزان و فرهنگیان اطمینان حاصل نموده و دبیرخانه استان با تأیید نهایی ، آثار برگزیده را به دبیرخانه كشوری ارسال نماید . بدیهی است مسئولیت و عواقب ناشی از كپی برداری احتمالی آثار ، برعهده استان می‌باشد

 • شایسته است استان ها نسبت به تهیه پوستر فراخوان نوزدهمین  دوره مسابقات پرسش مهر ، اقدام و به منظور اطلاع رسانی ، ضمن هماهنگی با رسانه ملی و سایر رسانه های استانی ، نسبت به انعكاس موضوع از طریق رسانه های ارتباط جمعی اقدام نمایند

 

 

فرآیند اجرای نوزدهمین  دوره مسابقات پرسش مهر ریاست محترم جمهوری

( از مرحله مدرسه تا کشوری )

ردیف

مراحل برگزاری

زمان اجرا

1

مدرسه / ناحیه / منطقه / شهرستان

1/07/1397  تا  29/09/1397

2

استان / سرپرستی مدارس ایرانی خارج از كشور

30/09/1397  تا 30/10/1397

3

تحویل آثار به دبیرخانه کشوری

30،29،28/11/1397

4

برگزاری كنگره ملی پرسش مهر

تیرماه    1398

 

 

جدول زمان بندی تحویل آثار پرسش مهر19

مكان تحویل

زمان تحویل

استان

کانون فرهنگی ـ تربیتی

شهید مفتح شهر تهران

نشانی :

تهران ، خیابان دکتر شریعتی ، پائین تر از حسینیه ارشاد ، نبش خیابان کوشا

تلفن : 4-22229030 - 021

یكشنبه 28 /11/1397

یزد ، همدان ، هرمزگان ، مرکزی ، مازندران ، لرستان ، گلستان ، گیلان ،کهگیلویه و بویراحمد ، کرمانشاه

دوشنبه 29/11/1397

کرمان ، کردستان ، قم ، قزوین ، فارس ، شهرستان‌های استان تهران ، شهر تهران ،
سیستان و بلوچستان ، سمنان ، زنجان ، خوزستان

سه شنبه 30/11/1397

خراسان شمالی ، خراسان رضوی ، خراسان‌جنوبی، چهارمحال و بختیاری ، بوشهر ، البرز ، ایلام ، اصفهان ، اردبیل ، آذربایجان غربی ، آذربایجان‌شرقی

 

زمان برگزاری كنگره ملی :

تاریخ برگزاری سطح ملی كنگره پرسش مهر 19 در تیرماه 1398 پیش بینی گردیده است و زمان پذیرش و بازگشت برگزیدگان راه یافته به مرحله كشوری متعاقباً اعلام خواهد شد ، لذا انتظار می رود برنامه‌ریزی به گونه ای انجام شود كه اعزام در زمان‌های مقرر صورت پذیرد

 

ستاد برگزاری

نوزدهمین فراخوان ملی پرسش مهر

 

دانلود فایل کامل شیوه نامه پرسش مهرامتیاز :

برچسب ها : شیوه نامه پرسش مهر , رییس جمهور محترم , آیین نامه اجرایی , عناوین،و،رشته های،هنری , فیلم،کوتاه , فهرست،رشته های،مسابقات , سرودهای،دانش،آموزی , سرپرستی،مدارس،خارج،از،کشور ,
شیوه نامه اجرایی فراخوان ملی پرسش مهر 19 نوشته شده در جمعه 16 آذر 1397 ساعت 0:42

مطالب مرتبطارسال نظر برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به moalleman می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .