جستجوگر پیشرفته
موضوع : طرح درس سوم , طرح درس ششم , رنگارنگ , آموزش ابتدایی ,
« طرح درس چندپایه - کلاس های سوم و ششم ابتدایی »
کلاس سوم (محور ) قرآن سوره بقره« آیه الکرسی»
کلاس ششم (غیر محور) انشا (گفت وگوی خیالی ظرف ها در آشپز خانه درباره آداب غذاخوردن، بعداز یک مهمانی)
تعداد 6 نفر زمان 30 دقیقه مجتمع شهید اتحادیه (دبستان داورپناه 2 و شهید قربان محمد آق ارکاکلی)
مجری :عبدالمجید قلی دهنه 2-عبدالحکیم فروغی 3- عبدالناصر صالحی راد
هدف کلی - کلاس سوم :
در پایان این درس با نحوه خواندن درست آیات 255 تا 257سوره بقره «آیه الکرسی » آشنا می شوند.
اهداف کلی - دانش آموزان کلاس ششم :
1-با بدیهه نویسی آشنا می شود .
2-با جان بخشی به اشیای بی جان آشنا می شود .
3-با مناظره و گفتگوی چند شیء آشنا می شود .
4- با مدیریت زمان آشنا شده و سعی می کند در زمان محدودی مطلبی بنویسد.
هدفهای جزیی کلاس سوم: دانش آموزان در فرآیند آموزش باید:
1- آيات قرآن را به صورت شمرده ميخواند.
2- به شنيدن قرائت زيباي قرآن علاقه نشان ميدهد.
3- نشانه ها و نمادهاي خاص رسم الخط قرآن را مي شناسد.
4- با داستانهاي قرآني كتاب آشنا ميشود.
5- با مفاهيم سادهي پيامهاي قرآني كتاب آشنا ميشود.
6- معناي برخي از كلمات آشنا و سادهي قرآن را ميداند.
7- عبارات و اذكار نماز كتاب را به صورت روان يا آهنگين ميخواند.
8- مي تواند مفهوم پيامهاي قرآني كتاب را به زبان ساده بيان كند.
هدفهای جزیی کلاس ششم :
1-یادداشت برداری از مشاهدات خویش 7-علاقمندی به بدیهه نویسی.
2-رعایت علامت های نگارشی 8-آشنایی با بند و علایم نگارشی.
3-ایجاد عادت گوش کردن صحیح وفهمیدن سخنان دیگران
4-تشخیص وکاربردواژه ها به صورت صحیح
5-تقویت مهارت زیبا نویسی
6-به کارگیری ضرب المثل درنوشتار
اهداف رفتاری کلاس سوم: (دانش آموزان پس از پایان درس می توانند:
...ادامه مطلب
امتیاز : |

موضوع : طرح درس اول , طرح درس دوم , طرح درس سوم , طرح درس چهارم , طرح درس پنجم , طرح درس ششم ,
|
طـــــرح درس روزانــــــه ورزش
|
|
||||||||||||||||||||||||||
نکات قابل توجه: 1) این بازی – ورزش هم در فضای بسته مثل سالن و هم در فضاهای باز مانند حیاط مدرسه قابل اجراست. 2) در قسمت حرکتهای هماهنگ اگر چوب یا طناب نبود، می توانیم خطوط را با گچ بکشیم. 3) این طرح درس با توجه به ویژگی های رشدی کودکان 8 تا 10 ساله (سالهای آخر دبستان) و کمک گرفتن از کتاب "روش تدریس تربیت بدنی در مدارس" نوشته شده است. |
امتیاز : |

موضوع : طرح درس سوم ,
"طرح درس روزانه"
نام درس: ریاضی پایه: سوم دبستان موضوع: تقسیم با باقی مانده
سال تحصیلی: تعداد دانش آموزان: مدت اجرا: 45 دقیقه
آموزشگاه: کلاس: صفحات: 173-172
.................................................................................................................
- هدف کلی: دانش آموزان در این درس با تقسیم با باقی مانده آشنا می شوند.
- اهداف جزیی؛ دانش آموزان در این درس:
با باقی مانده تقسیم آشنا می شوند. (شناختی)
به مراحل محاسبه تقسیم با باقی مانده مساحت دایره علاقه نشان می دهند. (عاطفی)
با خارج قسمت آشنا می شوند. (شناختی)
- اهداف رفتاری؛ دانش آموزان در پایان درس:
تفاوت بین خارج قسمت و باقی مانده را توضیح دهند. (شناختی- درک و فهم)
بتوانند مراحل یک تقسیم با باقی مانده را به درستی انجام دهند. (شناختی- کاربرد.)
در فعالیت های فردی و گروهی با اشتیاق شرکت می کند. (عاطفی- واکنش)
- رفتار ورودی؛ دانش آموزان قبل از تدریس:
...ادامه مطلب
امتیاز : |

موضوع : طرح درس سوم ,
طرح درس شماره 2
نام درس: علوم تجربی موضوع درس: مهرهداران (خزندگان- پرندگان)
پایه: سوم ابتدایی روش تدریس
تعداد فراگیران: 10نفر
هدف کلی: آشنایی فراگیران با مهرهداران (خزندگان- پرندگان)
اهداف جزئی:
1- آشنایی فراگیران با نحوه تنفس خزندگان و پرندگان
2- آشنایی فراگیران با نحوه تولیدمثل خزندگان و پرندگان
3- آشنایی فراگیران با محل زندگی خزندگان و پرندگان
4- آشنایی فراگیران با نوع پوشش خزندگان و پرندگان
اهداف رفتاری:
1- فراگیران باید بتوانند دو مورد از ویژگیهای خزندگان را بیان کنند. (دانستنی)
2- فراگیران باید بتوانند دو مورد از ویژگیهای پرندگان را بیان کنند. (دانستنی)
3- فراگیران باید بتوانند در بین مهرهداران خزندگان و پرندگان را تشخیص دهند. (مهارتی)
4- فراگیران باید نسبت به نحوۀ زندگی پرندگان و خزندگان کنجکاوی نمایند. (نگرشی)
5- فراگیران باید نسبت به نحوۀ زندگی پرندگان و خزندگان از خود علاقه نشان دهند. (نگرشی)
وسایل موردنیاز:
تصاویر و ماکتی از پرندگان و خزندگان همراه با متنهای از قبل آماده شده
ایجاد انگیزه:
معلم با نصب تصاویری بر روی تابلو و همچنین نمایش ماکتها به فراگیران و طرح سوال در رابطه با تصاویر در آنها ایجاد انگیزه مینماید.
ارزشیابی ورودی:
1- مهرهداران به چه جانورانی میگویند؟
2- چند نوع جانور مهرهدار نام ببرید؟
3- تفاوت جانوران مهرهدار و بیمهره در چیست؟
ارائه درس:
مرحله اول: مشخص کردن قسمتهای مختلف برای افراد در گروه
بخش اول: خزندگان جزو جانوران مهرهدار میباشند که توسط شش تنفس میکنند. بدن آنها از پولک تشکیل شده است و در خشکی و آب زندگی میکنند. نحوۀ تولیدمثل آنها از طریق تخمگذاری میباشد مثل مار، سوسمار و لاکپشت- خزندگانی که در آب نیز میتوانند زندگی کنند مثل لاکپشت به دلیل این که آبشش ندارند جهت تنفس باید گاهی از آب خارج شوند.
بخش دوم: پرندگان نیز جزء مهرهداران میباشند که از طریق شش تنفس میکنند و بدنشان از پر تشکیل شده است. پرندگان تخمگذارند و توسط منقاری که دارند تغذیه مینمایند، مثل خروس، پنگوئن و پرستو. پرندگان از غذاهای گوناگونی تغذیه میکنند که بستگی به نوع آنها دارد، مثل دانه،حشرات، ماهی. پرندگان در خشکی زندگی میکنند.
مرحله دوم: معلم ابتدا فراگیران را به سه گروه دو نفره تقسیم میکند که این تقسیم به صورت تصادفی بوده و با قرعهکشی معلم صورت میگیرد.
مرحله سوم: متنهای مشخص شده را در اختیار اعضای گروه قرار داده تا هر فرد به صورت فردی قسمت مربوط به خود را مطالعه نماید تا برای سایر اعضای تیم تدریس کند. در این مرحله هر عضو میتواند از مطالب مربوط به خود خلاصه و نتبرداری نماید.
مرحله چهارم: همه اعضایی که مسوول تدریس بخش مشترک هستند کنار هم قرار میگیرند تا درک خود را از موضوع مشترک به هم انتقال دهند و اشکالات خود را نیز رفع نمایند.
مرحله پنجم: در این مرحله هر عضو به تیم خود برگشته و تدریس بخش مربوط به خود را آغاز میکند. این کار توسط افراد انجام و کل مبحث توسط اعضای تیم تدریس میشود.
مرحله ششم: هر یک از شما فراگیران به سوالات زیر که از متن استخراج شده است جواب دهید.
1- کدام یک از جانوران زیر خزنده است؟
الف- قورباغه ب- لاکپشت ج- مار د- ب- ج
2- خزندگان و پرندگان چگونه تنفس میکنند؟
3- خزندگان و پرندگان چگونه تولیدمثل میکنند؟
4- دو نوع خزنده و پرنده را نام ببرید؟
5- بدن خزندگان و پرندگان از چه پوششی تشکیل شده؟
مرحله هفتم: در این مرحله معلم کلید سوالات را در اختیار فراگیران قرار داده تا برگههای خود و یا دوستانشان را تصحیح نمایند و همچنین معلم نیز در صورت نیاز برگههای فراگیران را تصحیح کند.
مرحله هشتم: در این مرحله نمرات فردی و گروهی روی جدولی نوشته و تجزیه و تحلیل میگردد.
جمعبندی مطالب: در پایان معلم به کمک فراگیران به جمعبندی مطالب پرداخته و درباره موضوع توضیح میدهد.
ارزشیابی پایانی
1- خصوصیات پرندگان را بیان کنید؟
2- خصوصیات خزندگان را بیان کنید؟
تعیین تکلیف
به سوالات آخر فصل پاسخ دهید.
امتیاز : |

موضوع : طرح درس سوم ,
به نام خدا بخوانيم پایه سوم موضوع :فداکاری واهمیت آن زمـــان : 50 دقیقه شماره طرح درس:........ مورخه: / /90 نام درس :فداکاران تعداد دانش آموزان : 25 نفر چیدمان : بر اساس شرایط |
||
اهداف کلی : 1. تقویت روحیه فداکاری و ایثار 2. تقویت مهارت های چهارگانه زبان آموزی 3. پرورش روحیه تفکر و خلاقیت 4. گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی 5. تقویت مهارت برقراری ارتباط اجتماعی |
||
اهداف رفتاری (دانش آموزان پس از پایان درس بتوانند ) 1. در فعالیت های گروهی شرکت کرده درباره درس نظر دهند..(تقویت روحیه اعتماد به نفس ) 2. به سؤالات مطر ح شده درس با دقت پاسخ های مناسب دهند.(پرورش تفکر خلاق ) 3. نام تعدادی از افراد فداکار منطقه ی خود را فهرست کنند (آشنایی با افراد فداکار) 4. نمونه ای از کارهای فداکارانه ی خود و یا اطرافیان را بیان کنند . 5. برای قدردانی از شهدا و انسانهای بزرگ دو جمله مناسب بنویسند . 6. با ذکر دو مثال اهمیت و ارزش فداکاری نسبت به هم نوعان خود را بیان کنند . 7. با کامل کردن یک جمله کاربرد استفاده از بدل را نشان دهند . (اشنایی با بدل و کاربرد آن در جمله ) 8. برای هر کلمه واژه ی مترادفی را ذکر کنند (گسترش واژگان ) 9. کلمات نامرتب را در قالب یک جمله ی مناسب مرتب کنند.(مهارت دسته بندی کلمات ) 10. با توجه به تصویر دو جمله مرتبط با آن بنویسند . (تصویر خوانی ) |
||
روش تدریس : همیاری و مشارکت –روش تدریس اعضای تیم |
||
وسایل لازم : کارت های گروه بندی - کتاب درسی – تابلو ..... |
||
قبل از تدریس :( 5 دقیقه زمان ذخیره کنار گذاشته شده است ) |
||
معــــــــــلم |
فراگـــــــــــــــــیر |
زمان |
ایجاد انگیزه : کدام یک از شما قبول می کند که ساعت ورزش با یکی از بچه های کلاس دوم ریاضی تمرین کند . · آماده سازی برای معرفی فداکاری و اهمیت آن |
دانش آموزان می توانند داوطلب شوند یا داوطلب نشوند (میزان داوطلبین برای شروع درس مهم است ) |
3 |
|
· دانش آموزانی که از فداکاری نمونه های ذکر می کنند آمادگی خوبی برای درس دارند · میزان پاسخ ها برای شروع درس مهم است .. |
|
ارائــــــــه درس |
||
· معلم با استفاده از کارتهای گروه بندی دانش آموزان را گروه بندی می کند . · شماره های 1 از صفحه 48 اولین کلمه ..همیشه .. تا... جلوگیری کند..صفحه 49 · شماره های 2 از صفحه 49 ..ریزعلی خواجوی ..تا همان صفحه ..نجات یافت
|
· دانش آموزان در 8گروه قرار می گیرند · 7 گروه 3 نفره و 1 گروه 4 نفره · به اعضای هر گروه شماره های 1 تا 3 داده می شود . · دانش آموزان به پشت کارت خود نگاه می کنند و متن خود را می یابند . |
5 |
|
· اعضای گروه ها آرام و بی صدا متن مربوط به خود را می خوانند. |
5 |
|
· اعضای هم شماره از گروه خود خارج شده و به نزد هم می روند و متن خوانده شده را برا ی یکدیگر توضیح می دهند . |
5 |
|
· اعضای هم شماره به گروه اصلی خود برگشته و متن را به نوبت برای هم توضیح می دهند . |
5 |
|
· دانش آموزان ابتدا فردی و سپس گروهی به سؤالات پاسخ می دهند |
5 |
|
· دانش آموزان بر اساس کلید دریافتی به خود نمره فردی و گروهی می دهند. |
5 |
|
· دانش آموزان با دقت به متن نگاه می کنند و به معلم گوش می دهند · در صورت نیاز نظر انتقادی خود را با کسب اجازه بیان می کنند . |
5 |
|
· دانش آموزان قبل از پاسخ گویی لازم است خوب فکر کنند . |
7 |
|
· دانش آموزان فرصت دارند تا در باره درس اطلاعات بیشتری تهیه کنند . |
خلوت خیال
برای دانلود طرح درس بصورت کامل و ویرایش شده کلیک کنید
امتیاز : |
