جستجوگر پیشرفته
موضوع : طرح درس چهارم ,
نام درس: انبساط وانقباض علوم پايه چهارم تعداد دانش آموزان:20 نفر
مدت تدريس:30 دقيقه معلم : دبستان :
جنسيت:پسر روز و تاريخ:
.....................................................................
اهـــــداف آموزشي:
1- درك مفهوم انبساط وانقباض
2- آشنايي با تغييرات مواد
3- اختلاف هاي انبساط وانقباض را بگويد.
وسايل مورد نياز:ليوان شيشه اي – رنگ (جوهر)-لوله ي آزمايش – ني – چوب پنبه
نكات ايمني : دستها را بعد از آزمايش بشويند .از وسايل آزمايش مواظبت كنند.
مديريت كلاس : كاوشگري
گام اول:ارائه ي موقعيت مسئله مدار
لوله ي ازمايش را كه در آن جوهر ريخته ايم و ني را در سر آن قرار داده ايم به صورت وارونه در
ليوان فرو مي بريم .
گام دوم : جمع آوري اطلاعات (پرسيدن)
از دانش آموزان مي خواهيم كه در باره آزمايش مربوطه سوال كنند به طوري كه جواب سوال ها بلي يا خير باشد. (به سوالات خوب و نزديك به مورد تدريس جواب تاكيدي مي دهيم .)
گام سوم :فرضيه سازي
سوالات خوب را روي تابلو نوشته واز دانش آموزان مي خواهيم كه به سوالات جواب بدهند .
پرسشها |
پاسخها (فرضيه ها) |
آيا سرد كردن لوله روي حجم هواي داخل آن اثر دارد؟ |
سرد كردن سبب كم شدن حجم هوا مي شود |
باسرد كردن لوله جوهر چه تغييري مي كند؟ |
... |
..... |
.....
|
گام چهارم :نظريه پردازي (آزمودن فرضيه ها)
درباره ي فرضيه ها بحث كرده وفرضيه هاي درست را به دانش اموزان ارائه مي دهيم وبا ارائه ي اطلاعات تكميلي آنها را بيشتر با مفهوم انبساط و انقباض آشنا مي كنيم.
مقياس درجه بندي رفتار
هدف
دانش آموز |
در كار كروهي شركت مي كند |
نكات ايمني را رعايت مي كند |
بيان مشاهدات |
فرضيه هاي خودرا مي گويد |
انبساط وانقباض را درك مي كند |
تفاوت انبساط وانقباض |
تشخيص تغيير مواد |
امير حسين |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
مهدي يار |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
علي |
1 |
3 |
2 |
2 |
2 |
3 |
1 |
رضا |
|
|
|
|
|
|
|
داريوش |
|
|
|
|
|
|
|
حميد |
|
|
|
|
|
|
|
ابراهيم |
|
|
|
|
|
|
|
ملاكها:
عالي (3) خوب (2) متوسط (1)
ارائه ي تكليف:از آنها مي خواهيم كارهايي كه انجام داداه ايم تو ضيح دهند .مثالهاي درباره مفهوم ارائه دهند. يا آزمايشهايي درباره ي آن انجام دهند.
تهيه وگرد آوري :ابراهيم خليلي
امتیاز : |
