جستجوگر پیشرفته
موضوع : طرح درس چهارم ,
طرح درس
((آموزش از طريق بازي))
كتاب :رياضيات موضوع : فاصله يك نقطه از يك خط
كلاس : چهارم ابتدايي
دبستان : تعداد دانش آموزان :24 نفر
مدت اجرا :45 دقيقه
...............................................................................................................................................................
اهداف كلي:
فاصله يك نقطه از يك خط ، طول پاره خطي است كه از آن نقطه بر خط عمود باشد.
اهداف جزئي :الف ) اهداف نگرشي
ب ) اهداف مهارتي
ج ) اهداف دانشي
الف ) اهداف نگرشي عبارتند از :
1- دانش آموز بتواند فاصله هر نقطه از خارج خط را پيدا كند.
2- دانش آموز پي ببرد كه كوتاهترين فاصله نقطه از خط همان خط عمودي است كه از يك نقطه خارج خط بر آن عمود شده است .
3- تقويت اعتماد به نفس دانش آموزان
4- ايجاد حس ابتكار در دانش آموزان براي يادگيري .
5- اظهار علاقه به همكاري در گروه
6- تشخيص كوتاهترين خطوط از بين خطهاي رسم شده
ب ) اهداف مهارتي عبارتند از :
1- بتواند از هر جهت فاصله نقطه از خارج را اندازه گيري كند.
2- تنها خط عمود رسم شده از يك نقطه خارج خط را بعنوان كوتاهترين فاصله نقطه از خط بداند
ج ) اهداف دانش عبارتند از :
1- آنچه براي يافتن كوتاهترين نقطه از خارج خط لازم است .
الگو و روش تدريس :گروهي و مشاركتي – پرسش و پاسخ – ياددهي و يادگيري – بازي
بازي آموزشي انتخاب شده :چه كسي زودتر به توپ مي رسد.
وسايل آموزشي : خط كش – گچ – تخته سياه – پاك كن – كتاب رياضيات – كارت تشويق
ارزشيابي آغازين ( 5 دقيقه ) : سلام و احوالپرسي – حضور و غياب – بررسي محيط فيزيكي كلاس – پرسش از درس قبلي – رفع اشكالات درس قبلي – آمادگي براي شروع درس جديد و ...
ايجاد انگيزه ( 2 دقيقه ) معلم در حال اندازه گيري با گام هاي خود با صداي بلند وارد كلاس مي شود.
مراحل تدريس
1- مجسم ( بازي ) 2- نيمه مجسم 3 – مجرد
ارائه درس ( 20 دقيقه ) :دانش آموزان را در يك طرف كلاس جمع مي كنيم و سپس آنها را در گروه هاي 6 يا 7 نفره گروه بندي مي كنيم سپس يك توپ را در سمت راست كنار ديوار و توپ را در سمت چپ با فاصله اي معين قرار مي دهيم . با كچ يك خط راست در وسط كلاس بطور مساوي رسم مي كنيم و جايگاه دانش آموزان را مشخص مي كنيم . دو گروه از دانش آموزان را در جايگاه مورد نظر مستقر مي كنيم و تا توپ فاصله را رسم مي كنيم بعد به دانش آموزان اعلام مي كنيم كه با استفاده از گچ هايي كه داخل قوطي و كنارشان است خطهاي رسم شده را تا توپ اندازه گيري كنند هر كس زودتر به توپ رسيد و از گچ كمتري براي شمارش استفاده كرد برنده مي شود. ( مسلماً دانش آموزاني كه روبروي خط عمود بر خط راست از نقطه ايستاده زودتر به هدف خواهد رسيد) برنده ها را تشويق مي كنيم .
بدون اينكه صحبتي يا توضيحي بدهيم سپس از گروههاي بعدي دعوت مي كنيم كه به محل بازي بيايند و بازي را مثل گروه قبلي انجام دهند سپس براي نفرات اول كارت تشويق مي دهيم و آنها را تشويق مي كنيم در مرحله آخر مسابقه را براي منتخبين اجرا مي كنيم كه يك نفر برنده شود و از دانش آموزان سوال مي كنيم پس چطور شد كه الان يك نفر برنده شد در اينجا پي خواهند برد كه برنده فاصله اش از خط كوتاهترين بوده و عمود بوده است . پس از دانش آموزان مي خواهيم . كه در صندليهايشان بنشيند و به تخته سياه نگاه كنند و به توضيحات معلم گوش فرا دهند . معلم نام درس را در تخته مي نويسد . شكلي را رسم مي كند و درس را با استفاده از خط كش و اندازه گيري خطوط و ثبت آن در تخته توضيح مي دهد و دانش آموزان پي مي برند كه كوتاهترين فاصله همان خط عمودي است كه بر خط وارد شده است . و اگر از هر جهت اندازه گيري كنيم باز كوتاهترين همان خط عمود خواهد بود.
جمع بندي ( 3 دقيقه ) :نوشتن خلاصه درس در تخته سياه
ارزشيابي پاياني ( 10 دقيقه ) : 1 به دانش آموزان مي گوييم در دفترشان يك خط رسم كنند و يك نقطه در بيرون خط بگذارند و از آن نقطه خطهايي بر خط راست وارد كنيد سپس آنها را اندازه بگيريد و كوتاهترين فاصله را پيدا كنند و بنويسند.
2- پاسخ به سوالات ارائه شده در صورت بروز اشكال از طرف دانش
تعيين تكاليف ( 5 دقيقه ) :الف ) گروهي :مشورت در گروه و نوشتن مفهمو درس در يك كاغذ
ب ) انفرادي :نوشتن تمرينات كتاب در دفتر تمرين در منزل
منابع :
۱- روش تدریس ریاضیات کلاس چهارم ابتدایی
۲- روانشناسی بازی
با تشکر از همکار محترمی که این طرح درس را ارسال نموده اند
امتیاز : |
