جستجوگر پیشرفته






موضوع : طرح درس سوم , طرح درس ششم , رنگارنگ , آموزش ابتدایی ,

                                   « طرح درس چندپایه -  کلاس های سوم و ششم ابتدایی »


کلاس سوم (محور )             قرآن               سوره بقره« آیه الکرسی»                                                         
                                                                                                             
کلاس ششم (غیر محور)        انشا            (گفت وگوی خیالی ظرف ها در آشپز خانه درباره آداب غذاخوردن، بعداز یک مهمانی)  

تعداد 6 نفر                زمان 30 دقیقه       مجتمع شهید اتحادیه  (دبستان داورپناه 2 و  شهید قربان محمد آق ارکاکلی)
  مجری :عبدالمجید قلی دهنه     2-عبدالحکیم فروغی 3- عبدالناصر صالحی راد  


هدف کلی - کلاس سوم :

در پایان این درس با نحوه خواندن درست آیات 255 تا 257سوره بقره «آیه الکرسی » آشنا می شوند.

 

اهداف کلی - دانش آموزان کلاس ششم :

1-با بدیهه نویسی آشنا می شود .
2-با جان بخشی به اشیای بی جان آشنا می شود .
3-با مناظره و گفتگوی چند شیء آشنا می شود .
4- با مدیریت زمان آشنا شده و سعی می کند در زمان محدودی مطلبی بنویسد.

 

هدفهای جزیی کلاس سوم:   دانش آموزان در فرآیند آموزش باید:
1-     آيات قرآن را  به صورت شمرده مي‌خواند.
2-     به شنيدن قرائت زيباي قرآن علاقه نشان مي‌دهد.
3-     نشانه ها و نمادهاي خاص رسم الخط قرآن را مي شناسد.
4-     با داستان‌هاي قرآني كتاب آشنا مي‌شود.
5-     با مفاهيم ساده‌ي پيام‌هاي قرآني كتاب آشنا مي‌شود.
6-     معناي برخي از كلمات آشنا و ساده‌ي قرآن را مي‌داند.
7-     عبارات و اذكار نماز كتاب را به صورت روان يا آهنگين مي‌خواند.
8-     مي تواند مفهوم پيام‌هاي قرآني كتاب را به زبان ساده بيان كند.

هدفهای جزیی کلاس ششم :
1-یادداشت برداری از مشاهدات خویش                               7-علاقمندی به بدیهه نویسی.
2-رعایت علامت های نگارشی                                          8-آشنایی با بند و علایم نگارشی.
3-ایجاد عادت گوش کردن صحیح وفهمیدن سخنان دیگران
4-تشخیص وکاربردواژه ها به صورت صحیح
5-تقویت مهارت زیبا نویسی
6-به کارگیری ضرب المثل درنوشتار


اهداف رفتاری کلاس سوم: (دانش آموزان پس از پایان درس می توانند:

 


1.درفعالیتهای گروهی شرکت کرده درباره درس نظر می دهند.(تقویت روحیه اعتماد به نفس)
2. به سوالات مطرح شده درس با دقت پاسخ های مناسب می دهند.(پرورش تفکرخلاق)
3. آیات 255 تا  257 سوره بقره راباتوجه به نوار آموزشی با حداکثر 3 غلط می خوانند(روانی – حرکتی )
4. بتوانند آیات رابرای اعضای گروه بخوانند واز همکاری با اعضای گروه لذت می برند (عاطفی )
5. قواعددرس را درخواندن آیات به کار می گیرند (روانی – حرکتی)
6. در انجام تمرینات درس همکاری می کند.(عاطفی)
7.بادقت در ترجمه ی پیام قرآنی ، معنای صحیح کلمات را تشخیص می دهند (شناختی)
8. با توجه به معنی پیام قرآنی که درمورد قابل فهم و آسان بودن قرآن کریم است با علاقه مندی تحقیق می کند(عاطفی)
9. با تعمل و تحقیق در مفاهیم قرآنی علا قه مند می شوند. (عاطفی)

اهداف رفتاری کلاس ششم : (دانش آموزان پس از پایان درس می توانند:
1-به کمال رسیدن زبان فارسی دردانش آموزان
2-پرورش قدرت تخیل ، تفکر،تعقل،تحلیل واستدلال
3-پرورش نیروی تفکروتکلم در دانش آموزان
4-رفع کم رویی وکسب اعتماد به نفس در دانش آموزان
5-رشد شخصیت اجتماعی دانش آموزان
6- ایجاد عادت به مطالعه در دانش آموزان
7- پرورش توصیف
8-افزایش دقت در شنیدن،گفتن،خواندن ونوشتن


وسایل لازم :کتاب درسی پایه سوم- تابلو – سی دی آموزشی – رایانه – تصاویر مربوط به موضوع درس – ماژیک – جوایز – پروجکشن – چارت آموزشی –  دکور نمایش – کارت های گروه بندی – جوایز- خودکار- برگه سفید

قبل از تدریس: 3 دقیقه
معلم با چهره ای گشاده وارد کلاس می شود. دانش آموزان در آغاز هر زنگ، همزمان با ورود معلم به کلاس، پیام قرآنی درس قبل را به صورت دسته جمعی می خوانند. معلم با سلام و تشکر از بچه ها با نام و یاد خدا شروع می کند. سپس به حضور و غیاب دانش آموزان و دیدن تکالیف آنها می پردازد و نقاط قوت کار دانش آموزان را تشویق می کند و اگر اشکالی در کار بود آن را رفع می کند.
معلم فراگیر زمان


سنجش آغازین کلاس سوم:
بصیر: آیات صفحه 60 سوره حمد را باز کن و از روی آیات بخوان.

بصیر متن را بدون اشتباه خواند. 4 دقیقه


حامد: پیام قرآنی درس قبل را از حفظ بخوان؟  (انس با قرآن)
دانیال: معنی پیام قرانی درس قبل را بخوان. حامد پیام قرآنی را در خانه تمرین نکرده و قادر به بیان آن نبود
دانیال معنی پیام قرآنی را خواند. 
ششم: در این بخش( قبل از شروع تدریس سوم)، برای دانش آموزان پایه ی ششم  که (غیر محور) هستند ،موضوع انشاء  مطرح می شود ودر خصوص نکات دستوری و نگارشی و بندنویسی راهکارهایی ارایه می گردد.و.سپس ورقه های سفید برای نوشتن انشاء بین دانش آموزان پخش می شود. و در این مدت که دانش آموزان پایه ی ششم مشغول نوشتن انشاء هستند تدریس پایه ی سوم را شروع می کند.

ایجاد انگیزه برای تدریس درکلاس سوم:
جهت ایجاد انگیزه برای تدریس درس،  فواید آیت الکرسی برای دانش آموزان بیان گردید؛ همچنین حدیثی از پیامبر (ص) در ارتباط با شان و اهمیت آیت الکرسی خطاب به حضرت علی (ع) بیان شد. دانش آموزان به پاورپوینت و توضیحات معلم به دقت گوش دادند. 3 دقیقه
از دانش آموزان می خواهیم هر کس خودش از روی متن درس بخوانند و بر کار گروه ها نظارت می کنیم.
از گروه می خواهیم برای هم بخوانند. اعضای گروه آرام متن مربوط به خود را می خوانند.
در گروه برای گروه می خوانند.  3 دقیقه


سی دی آموزشی را در رایانه می گذارم و ویدئو پروژکشن را آماده می کنم
نوار، آیات درس را پخش می کنیم
دانش آموزان را هدایت می کنم همراه با نوار آیات درس را گوش می کنند. 4 دقیقه


از هر گروه،  از دانش آموزان داوطلب می خواهیم آیات سوره بقره را برای دانش آموزان کلاس بخوانند،  بر خواندن و خط بردن دانش آموزان نظارت می کنم
در صورتی که دانش آموزی در خواندن کلمه یا عبارتی اشکال داشته باشد به کمک خودشان رفع اشکال می کنیم.
در حین قرائت دانش آموز تذکر نمی دهیم.
با تشویق دانش آموز از او می خواهیم که همان عبارت را با دقت بیشتر بخواند
توجه دانش آموز را به کلمه غلط خوانده شده جلب کرده و از آن ها می خواهیم که شکل صحیح را بگویند.
در صورت اشتباه مجدد، کلمه را روی تابلو نوشته و از دانش آموز می خواهم آن را به صورت بخش بخش بخوانند تا اشکال بر طرف شود و بعد کلمه اشتباه خوانده شده در آیات را به صورت صحیح قرائت می کنند. داوطلبین از روی آیات درس می¬خوانند و بقیه دانش آموزان کلاس خط می برند
دانش آموز اشتباه تلفظ می کند


دانش آموز دوباره اشتباه تلفظ می کند


از روی تابلو که کلمه قرانی نوشته شده است آن را به صورت بخش بخش صحیح می خواند. 5 دقیقه
توجه دانش آموزان را به پیام قرآنی جلب می کنم .
درباره ی معنای پیام قرآنی در گروه بحث می کنیم .
ازدانش آموزان می خواهم مصداق بارزی از مفهوم پیام قرآنی رادر جامعه پیدا نموده و بیان کنند. از روی پیام قرآنی می خوانند و معنای آن را بیان می کنند.
در گروه بعد از مشورت مصداقی برای آن می یابند 5 دقیقه


انس با قران در خانه:
از یکی از دانش آموزان می خواهیم که عبارات اقامه را با صدای بلند برای دانش آموزان بخواند. از دانش آموزان می خواهم آیات درس را در خانه برای خانواده خود بخوانند و از خانواده در رفع اشکال کمک بگیرند. دانش آموز با صدای بلند عبارت اقامه را می خواند. دانش آموزان به توضیحات معلم گوش  می کنند و سوالات احتمالی را می پرسند 2 دقیقه


ارزشیابی پایانی:
از دانش آموزان می خوام که آیات 255 تا257 سوره بقره را با حداکثر 3 غلط بخوانند
بتوانند آیات را گروهی بخوانند
در مورد پیام قرآنی توضیح دهند
به گروه های برتر جایزه می دهیم دانش آموزان فرصت دارند تا درباره درس اطلاعات بیشتری به دست آورند
آیات را می خوانند
آیات را گروهی می خوانند
در مورد پیام قرآنی صحبت می کنند 3 دقیقه


تعیین تکلیف:
از دانش آموزان می خواهم درباره سوره بقره«آیه الکرسی» تحقیق کنند با مراجعه به کتب تفسیر و معنای قرآن حداقل 3 خط مطلب بنویسند.
تمرینات انس با قرآن را در خانه همراه والدین انجام دهند و از روی آیات بخوانند
در مورد پیام قرآنی جایی که برایتان جالب بود یک نقاشی بکشید. 1 دقیقه
معلم بعد از اتمام انشاء برگه ها را جمع می کند وبا آرزوی بهترین ها برای دانش آموزان با یک بیت شعر و صلوات تدریس را به اتمام می رساند

مراجعه به وبسایت ختم قرآن و شیعه نیوز.

 


امتیاز :

برچسب ها : طرح درس چندپایه , طرح درس روزانه ششم , طرح درس مدارس چندپایه , کلاس چند پایه،طرح درس روزانه و سالانه , طرح درس سالانه کلاس چندپایه , معلمین مدارس روستایی ,
طرح درس چندپایه نوشته شده در پنجشنبه 1396/05/05 ساعت 11:28

ارسال نظر برای این مطلب


کد امنیتی رفرش





لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به moalleman می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .